Kwiaty dla promotora po obronie pracy dyplomowej

kwiaty dla promotora

Rozpoczął się sezon obron prac dyplomowych i zapewne wielu z Was zastanawia się, w jaki sposób podziękować promotorowi za wsparcie podczas ich pisania. Czy kwiaty dla promotora to obowiązek? A może jednak nie wypada dawać nic? A jeśli już – to czy tylko promotorowi, czy pozostałym członkom komisji także? I czy kwiaty, czy może jednak inny prezent?

Odpowiedź na te pytania nie jest tak oczywista. Wszystko zależy od zwyczajów panujących na danej uczelni – są bowiem takie, na których nie wręcza się prezentów komisji i jest to ustalenie odgórne.

Jeśli natomiast masz pewność, że na Twojej nie ma takich zasad – śmiało możesz pomyśleć o takiej formie podziękowań. Pamiętaj jednak, że nie jest to Twoim obowiązkiem, ale miłym gestem, który jest wyrazem wdzięczności i sposobem na uczczenie tego szczególnego dnia.

Kwiaty dla promotora czy może jednak inny prezent? 

Najbezpieczniejszym prezentem w tym wypadku będą kwiaty, ewentualnie pudełko czekoladek – są one neutralne i niezobowiązujące. Jeśli masz dobre relacje ze swoim promotorem i znasz jego upodobania – możesz pomyśleć o czymś bardziej spersonalizowanym. Zdecydowanie radzimy unikać prezentów w postaci drogiego alkoholu – jesteście w murach uczelni i nadal obowiązuje Was relacja promotor-student. Unikaj też raczej kupowania książek – w końcu to człowiek oczytany, który z pewnością ma wiele najciekawszych pozycji na półkach i przeczytał wszystko, co ważne w jego fachu. No chyba, że jasno określił, jaka książka sprawiłaby mu radość i masz pewność, że podarunek się nie zdubluje.

Pamiętaj także, że upominek nie powinien być zbyt kosztowny – inaczej mógłby wprowadzić Twojego promotora w zakłopotanie lub, co gorsza, zostać odebrany jako łapówka. Niech to więc będzie bardziej symboliczny prezent.

Doskonale nada się do tego Rose Bellewieczne róże, które swój czar zachowują na minimum 2 lata, co jest świetną alternatywą do zwykłych ciętych kwiatów. W artykule Rose Belle – coś więcej niż bukiet (…) znajdziesz wszystkie zalety wiecznych róż.

Róże jako gatunek kwiatów to klasyk, który sprawdzi się na każdą okazję – także jako kwiaty dla promotora. Musisz tylko świadomie wybrać ich kolor – niewłaściwy może okazać się całkiem sporym faux-pas. O symbolice kolorów kwiatów pisaliśmy w artykule Mowa kwiatów. Jak dobierać kwiaty odpowiednio do okazji? Warto się również dowiedzieć, jakich błędów unikać, aby nie popełnić gafy – o tym przeczytasz w tekście Kwiatowe faux-pas? Sprawdź, czego unikać przy wręczaniu kwiatów.

Jeśli szukasz wyjątkowego produktu, który będzie stosowny na tę okazję i wyrazi wdzięczność za nieocenioną pomoc w pisaniu pracy dyplomowej – sprawdź nasze Flower Boxy z kolekcji DeLuxe.

kwiaty dla promotora

Prezent tylko dla promotora czy dla pozostałych członków komisji także? 

Na to pytanie również nie ma jednoznacznej odpowiedzi, z tego względu, że – jak wspomnieliśmy już wyżej – wręczanie prezentów po obronie pracy dyplomowej nie jest koniecznością, a raczej uprzejmością i miłym obyczajem. Jeśli jednak zdecydujesz się podarować promotorowi jakiś upominek – pomyśl również o pozostałych członkach komisji, ponieważ dziękowanie tylko jednej osobie byłoby niestosowne.

Czy prezent dla członków komisji powinien być taki sam, jak dla promotora? 

Generalnie byłoby to w dobrym tonie, ale ponownie twierdzimy, że nie jest to obowiązkowe. Członkom komisji możesz podarować drobniejsze upominki, np. Flower Box XS lub Flower Box S, które będą miłym akcentem i subtelnym podziękowaniem.

kwiaty dla promotora

Kiedy wręczyć prezent promotorowi i członkom komisji? 

Zasada jest jedna i prosta – prezenty komisji egzaminacyjnej wręczamy dopiero po ogłoszeniu wyników! W przypadku, gdybyś postanowił zrobić to wcześniej – mogłoby to zostać odebrane jako próba wywarcia wpływu, a to mogłoby się nie skończyć dla Ciebie zbyt szczęśliwie…

Niezależnie od tego, co wybierzesz na prezent – pilnuj powyższej zasady, a w przypadku kwiatów koniecznie sprawdź, jak nie popełnić faux-pas przy ich wręczaniu.

Powodzenia!