Jak i kiedy wręczać kwiaty? Wręczamy kwiaty z klasą!

Jak często wręczacie kwiaty? Czy jesteście pewni tego, że robicie to prawidłowo? W celu uniknięcia faux pas, wyciągamy pomocną dłoń i wysyłamy „Pogotowie kwiatowe”.

Wydawałoby się, że wręczanie kwiatów to żadna sztuka, a jednak. Może gafy, które się zdarzają przy ich wręczaniu świadczą o tym, że zbyt rzadko to robimy, a przecież kwiaty to najlepszy i najbardziej uniwersalny pomysł na prezent.

W Polsce zazwyczaj wręczamy kwiaty „z okazji…” urodzin, chrzcin, komunii, świeżo upieczonej mamie, dziadkowi w dniu jego święta, nauczycielowi, czy absolwentowi szkoły.

Na Zachodzie Europy bukiet kwiatów wysyła się bardzo często przed przyjściem. Tak z pewnością zachowa się osoba, która została zaproszona na uroczystą kolację. Dzięki temu gospodarze będą mogli ustawić bukiet na stole lub w widocznym miejscu w pokoju, w którym odbywa się uroczystość. Druga możliwość to przesłanie kwiatów dzień po uroczystości w ramach podziękowania za gościnę, miły wieczór. W obu przypadkach do bukietu należy dołączyć krótki liścik, bilecik.

Kiedy wypada podarować kwiaty?

Pamiętajmy, że nie przynosimy kwiatów o bardzo intensywnym zapachu osobie leżącej w szpitalu, wśród pacjentów mogą być osoby walczące z alergią. W tej sytuacji doskonale sprawdzą się róże stabilizowane RoseBelle, które są trwałe, niewymagające opieki oraz niewywołujące alergii.

Kwiaty cięte czy doniczkowe?

Wręczamy kwiaty wyłącznie cięte. Rośliny doniczkowe to dla obdarowanego dodatkowy obowiązek. Wyjątek od tej reguły stanowią osoby, z którymi jesteśmy zaprzyjaźnieni i wiemy, że taki prezent ucieszy naszego gospodarza kolekcjonera kaktusów.

Parzysta, czy nieparzysta ilość kwiatów w bukiecie?

Bukiet powinien składać się z nieparzystej liczby kwiatów, odchodzimy od tej zasady, gdy ilość kwiatów przekracza 10. Parzyste bukiety zarezerwowane są na pogrzeby, pamiętajcie o tej zasadzie zwłaszcza, gdy wybieracie się z wizytą do teściowej. Przy wyborze kwiatów kieruj się osobą, której zamierzasz je wręczyć oraz okolicznościami. Nie wręczaj żonie kolegi, do którego zostałeś zaproszony na kolację, kosza czerwonych róż…może być niezręcznie . Na uroczystości rodzinne typu komunia, ślub, chrzest zamów bukiet z białych lub pastelowych kwiatów. Jeśli chcesz wręczyć pojedynczy kwiat, unikaj tych delikatnych tj. gerbera, goździk, wybierz raczej różę.

Jak wręczać kwiaty?

Pamiętaj, że nawet najpiękniejszy bukiet straci swój urok, jeśli będzie źle wręczony. Musisz kierować się zasadami dobrego wychowania, a wręczanie kwiatów to mała ceremonia. Po wejściu do domu gospodarzy najpierw należy zdjąć okrycie wierzchnie. Jeżeli tego nie zrobiłeś jeszcze to jest właściwy moment na dyskretne usunięcie papieru, który florysta założył w celu ochrony przed mrozem lub upałem. Nie wręczaj kwiatów w progu, czy korytarzu, ale gdy znajdziesz się w pokoju, w którym zaplanowano uroczystość: witamy się i wręczamy kwiaty. Bukiet podawaj tak, aby główki kwiatów skierowane były do góry.

W sytuacji gdy jedna para odwiedza drugą, kwiaty kobiecie wręcza mężczyzna. Wyjątek stanowią urodziny, jubileusz gospodarza domu, wtedy czyni to kobieta. Kobieta kobiecie może wręczać kwiaty, ale nie powinny to być czerwone róże (no chyba, że łączy panie coś więcej, żyjemy w tolerancyjnym XXI wieku). Wręczając kwiaty należy powiedzieć kilka słów od siebie, a nie tylko wyciągać prawą rękę.

Gdy nie możecie wręczyć kwiatów osobiście, zdecydujcie się na pocztę kwiatową (np. poczta kwiatowa RoseBelle). Wystarczy zamówić kwiaty telefonicznie lub drogą internetową. Warto dołączyć wizytówkę lub liścik, a jeżeli sam otrzymałeś kwiaty poprzez pocztę kwiatową, pamiętaj, aby zadzwonić i podziękować nadawcy.