Kwiaty na Chrzest Święty

kwiaty na chrzest święty

Kwiaty w naszej kulturze pełnią ważną rolę i trudno sobie wyobrazić jakąkolwiek uroczystość bez nich. Bardzo często stanowią element dekoracyjny podczas wesel, komunii św., a nawet chrzcin, podkreślając ich podniosły charakter i ciesząc oczy gości. Są też doskonałym pomysłem na prezent, co niejednokrotnie udowodniliśmy na naszym blogu. A jak jest z kwiatami na Chrzest Święty? Czy w tym wypadku również cieszą się taką popularnością?

Kwiatowe dekoracje stołu na Chrzest Święty

Kwiaty są najbardziej oczywistą i klasyczną, ale też niebanalną dekoracją stołu. One zawsze wyglądają dobrze i pasują do każdej okazji, również na chrzciny. W Polsce przyjęło się, że dziewczęcym kolorem jest blady róż, a chłopięcym błękit. Ale nie oznacza to, że musisz się tego sztywno trzymać, równie dobrze możesz wybrać białe kwiaty i ewentualnie delikatne różowe bądź niebieskie dodatki. Jeśli zależy Ci na klasycznej, ale nowoczesnej dekoracji, którą potem możesz wykorzystać do aranżacji w salonie lub pokoju dziecka – możesz wybrać kwiaty wieczne Rose Belle. Idealnie do tego nadadzą się klasyczne bukiety, ale też wyjątkowe i nowoczesne Flower Boxy.

kwiaty na chrzest święty

Bukiet dla dziecka do chrztu – czy to przesada?

Coraz częściej można się spotkać z praktyką, że podczas chrztu rodzice trzymają maleńki bukiecik dziecka. Zamiast niego dziewczynkom można założyć na główkę delikatny wianuszek lub opaskę na rączkę, a chłopcu wpiąć kwiatuszki w butonierkę ubranka. Bardzo często kolor kwiatów dopasowany jest do płci – dla dziewczynek wybierany jest delikatny róż, dla chłopców błękit. Nie jest to oczywiście koniecznością, jednak powoli staje się w naszej kulturze tradycją.

Należy jednak pamiętać, że jest to bukiecik dla maleńkiego dziecka, nie może więc być tak okazały jak bukiet ślubny. Może on jednak stanowić piękny dodatek, a jeśli wybierzesz kwiaty wieczne – również i pamiątkę.

Kwiaty na Chrzest Święty – czy wypada podarować je w prezencie?

kwiaty na chrzest święty

Właściwie każda okazja jest dobra, ponieważ kwiaty pasują do każdej uroczystości. Muszą być jednak odpowiednio dobrane do okazji, o czym pisaliśmy w artykule Mowa kwiatów. Jak dobierać kwiaty odpowiednio do okazji.

Jako, że jest to uroczystość chrztu świętego, najlepiej sprawdzą się tu pastelowe kolory – róż i błękit, a także biel symbolizująca czystość i niewinność. Należy również pamiętać, że kwiaty na chrzest święty są dla najmłodszego członka rodziny, powinny być więc delikatne.

W niektórych regionach naszego kraju zwyczajem jest także obdarowywanie kwiatami rodziców chrzczonego dziecka. Jest to miły gest, ale należy pamiętać, że nadmiar bukietów może być dla nich kłopotliwy.

kwiaty na chrzest święty